Jak jste se jako fyzioterapeutka dostala k onkologii?
K výzkumu jsem se dostala díky doktorskému programu. V rámci projektu jsem se věnovala standardizovanému hodnocení motoriky a pohybové aktivity českých dětí. Konkrétně testovým bateriím Gross Motor Function Measure-88 u dětí s dětskou mozkovou obrnou, které hodnotí hrubý motorický projev, a druhé edici Bruininks-Oseretsky Test of Motor Proficiency neboli BOT-2. Ta se používá u dětí s akutní lymfoblastickou leukémií, hodnotí jejich motorické schopnosti. V neposlední řadě jsme se s kolegy zabývali problematikou vlivu covidu-19 na pohybovou aktivitu českých dětí.
Štveráková T, Patrmanová E, Jevič F, Bořilová K, Hrdoušková M, Musálek M. Clinical applicability of short form of Bruininks-Oseretsky test of motor proficiency second edition in patients after treatment of acute lymphoblastic leukemia. Front. Pediatr. 11:1071572. IF 3,569.
Co jste zkoumala ve vaší studii zaměřené na dětské leukemické pacienty?
Zajímala mě porovnatelnost dvou forem BOT-2 u dětí s akutní lymfoblastickou leukémií. I když u těchto pacientů dosud nejsou známá jednotná doporučení k hodnocení motoriky, BOT-2 při vyšetřování patří k nejčastěji používaným nástrojům.
BOT-2 existuje ve dvou provedeních, kompletním a krátkém. Napadlo nás, zda by se dala použít jen zkrácená verze s nižší náročností na čas i provedení, čímž by se snížila už tak velká zátěž dětí i jejich rodin.
Související
Naše výsledky jsou důležité zejména pro lékaře z oblastí s vysokou mírou konsangvinity, říká dr. Shenali Amaratunga
Dr. Shenali Amaratunga získala za svůj výzkum Cenu Vlasty Adamové, převzala ji 12. prosince 2024 na zasedání vědecké rady fakulty. Rozhovor.
Proč jsou onkologické děti motoricky slabší?
Příčinou jsou nervosvalové problémy. Procházejí chemoterapií, radioterapií, užívají různé onkologické léky. Negativně na ně působí už jenom skutečnost, že leží na lůžku a mají méně přirozeného pohybu. Třetina dětí má stěhovavé bolesti kostí, především dolních končetin, ramenních kloubů a páteře. V důsledku symptomů a náročné léčby je negativně ovlivněn jejich motorický vývoj. Zhoršuje se jejich senzitivita, mají zhoršený pohybový projev, oslabenou manuální zručnost nebo pohybovou koordinaci. To dopadá na každodenní činnosti dítěte, kvalitu jeho života i schopnost zapojit se do běžných denních činností.
Co jste zjistili?
Hlavní zjištění studie je, že lze používat zkrácenou verzi testu, aniž by došlo k významné ztrátě informací. Dá se použít jako screening slabých míst – jestliže se někde ukáže podprůměrný výsledek, je potřeba pacienta dotestovat kompletně. Krátká forma má navíc tendenci dítě podhodnocovat, ukazovat, že je na tom hůř, než ukáže kompletní test. Je to tedy možnost, pokud už nechceme dítě zatěžovat plným testem.
Jak se po léčbě leukémie mění motorické schopnosti dětí?
Dětem, které podstoupily léčbu leukémie, se motorické schopnosti zhoršují, a to v závislosti na pohlaví a typu motorické dovednosti. Nejvíce v oblasti síly a obratnosti, kde bylo odhaleno až 40,5 procenta podprůměrných výsledků. To jsou klíčové složky fyzické zdatnosti. Oproti tomu minimum podprůměrných výsledků (5,4 procenta) vykazovala kategorie jemné motoriky. Tyto výsledky ukazují, že onemocnění a léčba akutní lymfoblastické leukémie mají negativní vliv na sílu, fyzickou kondici a obratnost pacientů. Zatímco úroveň jemné motoriky je u dané populace převážně průměrná až nadprůměrná.
Vysvětlit to lze tím, že pacienti se mohou během hospitalizace na lůžku a v období výraznější únavy apod. věnovat především manuálním činnostem, kterými mohou JM trénovat.
Co z toho plyne?
Zvýraznila se potřeba individualizovaného přístupu; zvláštní pozornost by měla být věnována oblastem s největšími deficity.