Krutova M, Briksi A, Tkadlec J, Zajac M, Matejkova J, Nyc O, Drevinek P. Journal of Clinical Microbiology. 2019;57(10). pii: e00710-19. doi: 10.1128/JCM.00710-19. IF: 4.959
![Mgr. Marcela Krůtová, Ph.D. Mgr. Marcela Krůtová, Ph.D.](/files/styles/medium/public/images/publication/2019/marcela_krutova_photo_-_kopie.jpg?itok=Q-sHwjPa)
Mgr. Marcela Krůtová, Ph.D., Pediatrická klinika 2. LF UK a FN Motol
Ačkoliv je Clostridium difficile nejčastější příčinou gastrointestinálních infekcí spojených se zdravotní péčí (CDI), může docházet k překryvu klinických příznaků s dalšími potencionálními patogeny akutní gastroenteritidy.
Abychom si odpověděli na otázku, zda náš laboratorně-diagnostický algoritmus u pacientů s podezřením na CDI je optimální, vyšetřili jsme vzorky stolic od 640 hospitalizovaných pacientů s podezřením na CDI multiplexovým antigenním testem, kdy je zároveň detekováno sedm antigenů pěti nejčastějších gastrointestinálních patogenů (C. difficile GDH a toxiny A/B, norovirus GII.4 a GI, rotavirus, adenovirus a Campylobacter spp.).
Výsledky tohoto testování potvrdily vyšší citlivost nového testu pro detekci toxinů A/B oproti stávajícímu testu používaného v rutinní diagnostice na ÚLM (p=0.0019), což umožňuje potvrdit probíhající infekci CDI. Dále jsme diagnostikovali 29 pacientů (4.5 %; Campylobacter spp. n=17, rotavirus n=7, norovirus GII.4 n=5), u kterých by příčina průjmu nebyla určena, jelikož stolice byla indikována pouze k vyšetření C. difficile GDH a toxiny A/B.