V New Yorku jsem mívala ráda SoHo a Chelsea, dnes asi muzea

V New Yorku jsem mívala ráda SoHo a Chelsea, dnes asi muzea

Štítky
Agentura pro zdravotnický výzkum slaví deset let existence. Představujeme vědce a vědkyně z 2. lékařské fakulty, kteří získali Cenu ministra zdravotnictví za projekty vypracované s její podporou

Agentura pro zdravotnický výzkum ČZ spadá pod Ministerstvo zdravotnictví ČR, jejím účelem je podpora aplikovaného výzkumu a inovací ve zdravotnictví. Navázala na Interní grantovou agenturu MZ ČR a za deset let existence podpořila více než 1 040 projektů v celkové výši přesahující 11,5 miliardy korun. Agenturu v roce 2014 založil prof. Miroslav Ryska (1953–2022), gastroenterochirurg, vědec, pedagog, emeritní přednosta Chirurgické kliniky 2. LF UK a ÚVN a dlouholetý předseda agentury.

Rozhovory a prezentace projektů vědců a vědkyň připravujeme s výhledem na slavnostní konferenci, která proběhne 12. září 2024 v Kongresovém centru České národní banky, a na výstavu, která se uskuteční od 23. září do 11. října 2024 v prostorách Karolina (Ovocný trh 560/5, Praha 1). Na výstavě bude možné prohlédnout si mimo jiné medailonky všech laureátů cen ministra zdravotnictví za zdravotnický výzkum a vývoj.

Zdroje: Newsletter AZV 1/2024, web AZV


Prof. MUDr. Anna Šedivá, DSc., je základním vzděláním pediatr. Zabývá se poruchami imunity u dětí v celém jejich rozsahu. Výzkumné zaměření má na primární (vrozené) imunodeficience. Je primářkou Ústavu imunologie 2. LF UK a FNM. 

V New Yorku jsem mívala ráda SoHo a Chelsea, dnes asi muzea

 

Pokud byste nebyla ničím omezena, které umělecké dílo byste chtěla mít doma a proč?

Picasso. Je velmi inspirativní, i po víc než 100 letech od jeho prvních děl. Nejraději mám sochy, ale s těmi je to složité – nejlepší je, když jsou venku nebo v muzeu. A tak jeden obraz, co by byl skutečně privátní, to by bylo dobré.

Vaši rodiče jsou Věra a Vladimír Machoninovi. Která jejich stavba vás připravila o největší část dětství? A kterou máte nejraději?

Kreslířské práce na plánech byly docela zajímavé. Stavby našich nerozlišuji tak, že by nějaká byla lepší nebo horší. Nejvíc si pamatuji Thermal a Kotvu. Ta mi přijde super, ale samozřejmě zase vidím, že spoustě lidem se zdá hrozná, tak nevím, co s tím. Mně to přijde, že je tam geniálně zasazená a patří tam.

Jak často jste jako děti skončily s připínáčkem v chodidle?

V chodidle ne, ale v botách to byly desítky. Vždycky, když došly připínáčky, sundavali jsme je z podrážek. Klasická situace.

Zdroj: Nakladatelství Host


Kterou knihu máte teď na nočním stolku a které album poslední dobou posloucháte?

Zrovna čtu knihu Amerikána, od africké autorky. Poslouchám spíše vážnou hudbu – Smetanu, Dvořáka, Mozarta nebo klasiku jako Queen.

Jdi a otevři dveře. / I kdyby tam byla jen / tikající tma, / i kdyby tam bylo jen / duté vanutí / i kdyby tam / nic / nebylo, / jdi a otevři dveře. Víte, od koho jsou ty verše?

Miroslav Holub byl velmi inspirativní postavou, jak ve vědě, tak ve světě. Bylo opravdu mimořádné přijít ze socialismu na pracoviště, které není sevřené režimem. Neumím to setkání přirovnat k ničemu dalšímu a teď už takové lidi kolem nás nevidím. Předal mi přístup k životu, řekla bych.
Tvorbu básní jsem velmi sledovala při mém pobytu v jeho laboratoři za studií, velmi ty básně piloval a dotahoval. Dosud jsou velmi přesné, opravdový básník.

Miroslav Holub v roce 1962. Foto: Květoslav Přibyl


Co nemáte ráda, když student říká u zkoušky?

Když deklamuje, eventuelně čte z papíru, co si připravil.

Co uděláte jako první věc ráno a co jako poslední před usnutím?

Asi se protáhnu – jak ráno, tak večer. Ale nevím, jestli to někoho zajímá.

Která jsou vaše oblíbená místa v New Yorku?

Dnes asi muzea. Bývalo to SoHo a Chelsea, teď jsou to ale samí turisté. V New Yorku jsme byli v 90. letech, teď už je to tam úplně jiné. Tehdy to bylo takové… newyorské. Můj muž pracoval pro IBM, měl tam opravdu přelomovou skupinu, která se zabývala rozpoznáváním řeči, což teď končí umělou inteligencí.

 

 

Cena ministra zdravotnictví za zdravotnický výzkum a vývoj pro rok 2022

Projekt: Moderní přístupy k primárním imunodeficiencím: uplatnění molekulární a funkční diagnostiky v terapii

Instituce příjemce: Fakultní nemocnice v Motole, Praha

Instituce spolupříjemce: Univerzita Karlova, 2. lékařská fakulta

Řešitel: prof. MUDr. Anna Šedivá, DSc.

Spolupracovníci: doc. MUDr. Eva Froňková, Ph.D., RNDr. Zuzana Paračková, Ph.D., MUDr. Adam Klocperk, Ph.D., MUDr. Tomáš Milota, Ph.D., MUDr. Markéta Bloomfield, Ph.D., Mgr. Irena Zentsová, Mgr. Michal Rataj, Mgr. Jitka Smetanová

Ve shodě se zadáním grantového projektu, které bylo definováno jako moderní přístup k primárním imunodeficiencím, se podařilo posílit národní spolupráci v oblasti vzácných vrozených poruch imunity, což umožnilo efektivní tvoření kohort, účinnou diagnostiku a cílenou léčbu těchto vzácných pacientů. Řadu prioritních výsledků jsme publikovali na národní bázi, ale hlavně ve světové literatuře. Zapojili jsme se do mezinárodních struktur a byli jsme cíleně pozváni do výjimečného celosvětového konsorcia výzkumu poruch imunity predisponujících k závažným formám onemocnění COVID-19. Kladli jsme důraz na praktické výstupy grantového projektu, které kromě cílené personalizované terapie pacientů zahrnují i vytvoření softwaru usnadňující diagnostiku těchto onemocnění, která jsou sice vzácná, ale počet jednotek v této kategorii se blíží 500 a přesné zařazení pacientů je obtížné. Aktivní spolupráce imunodeficitních center taktéž usnadnila zavedení screeningu SCID, nejzávažnější smrtelné poruchy imunity, který běží v národním pilotním programu od ledna 2022 a v plném screeningu od roku 2024.


 

Související

 

Související

Jen publikovat v prestižních časopisech nestačí. Musíte o sobě dát vědět

21. 8. 2023
Štítky

Prof. Anna Šedivá se před několika týdny vrátila z cesty po prestižních pracovištích v USA a Kanadě, kde prezentovala výsledky výzkumů, které vznikají na Ústavu imunologie 2. LF UK a FN Motol. „Pokud věnujete úsilí tomu, že někde publikujete, minimálně stejnou práci musíte věnovat tomu, abyste dali světu vědět, kdo jste a co děláte,“ říká. 

Vytvořeno: 24. 9. 2024 / Upraveno: 2. 10. 2024 / Bc. Luděk Liška