Agentura pro zdravotnický výzkum slaví deset let existence. Představujeme vědce a vědkyně z 2. lékařské fakulty, kteří získali Cenu ministra zdravotnictví za projekty vypracované s její podporou
Agentura pro zdravotnický výzkum ČZ spadá pod Ministerstvo zdravotnictví ČR, jejím účelem je podpora aplikovaného výzkumu a inovací ve zdravotnictví. Navázala na Interní grantovou agenturu MZ ČR a za deset let existence podpořila více než 1 040 projektů v celkové výši přesahující 11,5 miliardy korun. Agenturu v roce 2014 založil prof. Miroslav Ryska (1953–2022), gastroenterochirurg, vědec, pedagog, emeritní přednosta Chirurgické kliniky 2. LF UK a ÚVN a dlouholetý předseda agentury.
Rozhovory a prezentace projektů vědců a vědkyň připravujeme s výhledem na slavnostní konferenci, která proběhne 12. září 2024 v Kongresovém centru České národní banky, a na výstavu, která se uskuteční od 23. září do 11. října 2024 v prostorách Karolina (Ovocný trh 560/5, Praha 1). Na výstavě bude možné prohlédnout si mimo jiné medailonky všech laureátů cen ministra zdravotnictví za zdravotnický výzkum a vývoj.
Zdroje: Newsletter AZV 1/2024, web AZV
Doc. MUDr. Petra Laššuthová, Ph.D., je dětská neuroložka. Působí na Klinice dětské neurologie 2. LF UK a FNM, vede Neurogenetickou laboratoř.
Na rodičovské dovolené člověk napsal nejlepší články
Byla jste letos víc vědkyní, nebo administrátorkou grantů?
Rozhodně – a bohužel – administrátorkou. Když vedete laboratoř, asi to jinak nejde. V každodenním shonu řešíte jen praktické záležitosti a na vlastní aktivity máte čas jen večer. Navíc se laboratoř musela stěhovat, naštěstí vše dobře dopadlo a od 24. července jsme v nových prostorách, ale zařizování a vybavování bylo vyčerpávající, a trvalo déle než rok. Jsem ale ráda, že teď za mě vše převzala kolegyně, která bude laboratoř vést, když odcházím na rodičovskou dovolenou, dr. Anna Uhrová Mészárosová. Doufám, že i z tohoto důvodu budu mít rozvázané ruce a více času na zajímavou grantovou činnost. Zatím to tak již bylo dvakrát, že na rodičovské dovolené člověk na něco i přišel a v podstatě i napsal nejlepší články. Jednak hlava funguje nějak jinak a snad lépe, a určitě pomáhá i pocit štěstí a naděje, který s narozením dítěte přichází.
Kterou knihu máte teď na nočním stolku a které album poslední dobou posloucháte?
Poslouchám Billa Callahana, album z roku 2011 Apocalypse, oslovuje mě zejména závěrečná skladba One Fine Morning... Přivedla mně k tomu novinářka a hudební
publicistka pro deník Guardian Laura Barton. Jeden z jejích článků, velmi citlivě napsaná esej o pozdním mateřství, je protkán touto písní. A protože jsem sama v podobné situaci, oslovilo mě to. I způsob, jakým je album rozvrženo: písně, které mu předcházejí, jsou o změně vnímání, a to až do poslední písně, která, jak řekl Callahan: „Je to píseň o tom, jak nechat jít." A jak píše Laura Barton: „Kdybych měla popsat mateřství, bylo by to takhle.“
A souvisí to s tím, co čtu večer. I když je to moje třetí mateřství, musím si vše znovu připomenout, takže se vracím ke knížkám, které mi pomohly už u dvou dětí: o tom, jak zacházet a manipulovat s miminkem, jak děti ukládat ke spaní, jaké jsou dětské nemoci a podobně.
Je vám blízká potřeba oprostit se od společenských konvencí? A spíše ve feministickém, nebo sociálně levicovém duchu? Narážím na váš oblíbený román Mandaríni od Simone de Beauvoir…
To si tedy pamatujete! Jistě, nemyslet v těchto mezích. Spíše se snažím pozorovat a pochopit, že svět není světem rovných šancí. Každý má jinou startovní čáru – a je dobré snažit se mu v rámci těchto možností pomoci dosáhnout maxima. To je asi levicová myšlenka, ale jistě i feministická – každý, kdo je někde v menšině, ve znevýhodněném postavení a podobně, zažil, že je příliš mnoho bitev, které musíte zbytečně vybojovat. A dokazovat. A proč by tím měl někdo procházet?
Cena ministra zdravotnictví za zdravotnický výzkum a vývoj pro rok 2020
Projekt: Celogenomové a RNA masivně paralelní sekvenování jako nástroj pro objasnění příčin vzácných typů dědičných neuropatií
Instituce příjemce: Univerzita Karlova (2. lékařská fakulta), Praha
Instituce spolupříjemce: Fakultní nemocnice v Motole, Praha
Řešitel: doc. MUDr. Petra Laššuthová, Ph.D.
Spolupracovníci: prof. MUDr. Pavel Seeman, Ph.D., MUDr. Jana Haberlová, Ph.D., Ing. et Ing. David Staněk, Ph.D., MUDr. Radim Mazanec, Ph.D.
Cílem projektu bylo vyšetřit rodiny s dědičnou neuropatií (DěN), u kterých příčina onemocnění byla neznámá i po provedení všech v té době dostupných testů (masivně paralelní sekvenování panelu genů i exomové sekvenování, mapování a vazebné analýzy pomocí SNP čipů, apod.).
K odhalení příčiny DěN jsme využili inovativní moderní technologie. Celkem bylo v projektu vyšetřeno 163 pacientů ze 140 rodin s DěN, z toho byla příčina objasněna u 33 rodin (23.5 %). Podařilo se nám, díky spolupráci, objevit zcela nový typ DěN v důsledku poruchy genu ATP1A1. Tento objev jsme společně publikovali v American Journal of Human Genetics. Dále byly objasněny příčiny nemoci u dalších 32 rodin se vzácnými typy DěN. V rámci mezinárodní spolupráce jsme se podíleli na funkčních a RNA studiích variant v MORC2 a SPTLC2 genu.
Výsledky byly publikovány formou originálních prací i spoluúčastí na publikacích v rámci spolupráce. Celkem šlo o 10 publikací s dedikací projektu (souhrnný IF 76,97).
Poznatky a zkušenosti získané v rámci řešení projektu byly úspěšně implementovány do běžné praxe. Realizace projektu zvýšila úroveň genetické i neurologické diagnostiky a pacientům poskytuje nejmodernější dostupné diagnostické možnosti, které bylo třeba dříve hledat v zahraničí.
Související
Dr. Petra Laššuthová o DNA laboratoři Kliniky dětské neurologie
Vedoucí DNA laboratoře Kliniky dětské neurologie 2. LF UK a FN Motol se zabývá testováním na neurologické choroby, jako je například dědičná neuropatie. Práci dr. Laššuthové přibližuje článek ve zvláštním vydání univerzitního časopisu Forum.
Dr. Petra Laššuthová držitelkou Discovery Award
Vědkyně z Kliniky dětské neurologie 2. LF UK a FN Motol získala ocenění za výzkum v oblasti medicíny a farmacie Discovery Award. Ceny uděluje farmaceutická společnost Novartis celkem čtyřem výzkumníkům do 40 let.
Dr. Petra Laššuthová získala ocenění L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě
V patnáctém ročníku českého provedení mezinárodní soutěže získala vědkyně z Kliniky dětské neurologie jedno ze tří udělených ocenění. Videoportrét.
Když trpíte onemocněním, které má na světě jenom několik málo rodin, jak takovou pravděpodobnost budete vnímat?
Doc. Petra Laššuthová zkoumá mimo jiné vrozenou necitlivost k bolesti a dědičné senzitivní a autonomní neuropatie. Stala se spoluautorkou studie Genetic pain loss disorders v časopise Nature Reviews Disease Primers (16. 6. 2022), která shrnuje příčiny, průběh a možnosti léčby těchto dvou skupin vzácných onemocnění. Rozhovor.
Hrajete si s tím tak dlouho, až to dává smysl
Rozhovor s dr. Petrou Laššuthovou, která v roce 2017 získala Cenu Ervína Adama.
Nové granty AZV pro fakultu – jsme úspěšní!
Agentura pro zdravotnický výzkum Ministerstva zdravotnictví zveřejnila výsledky grantové soutěže na rok 2020. Šest pracovišť naší fakulty získalo celkem deset grantů v celkové finanční hodnotě přesahující 110 milionů Kč...
Související
Se studenty se potkávám vážně rád
AZV slaví deset let existence. Představujeme vědce a vědkyně, jejichž projekt ocenil ministr zdravotnictví: prof. Jan Zuna
Na rodičovské dovolené člověk napsal nejlepší články
AZV slaví deset let existence. Představujeme vědce a vědkyně, jejichž projekt ocenil ministr zdravotnictví: doc. Petra Laššuthová
Proděkan pro vědu: K čemu je dobrá věda a výzkum v medicíně? Jak je na tom 2. LF? A kdo výzkum platí?
Proděkan pro vědu, prof. Tomáš Kalina, rozvádí, k čemu je dobrá věda a výzkum v medicíně a jak je na tom v tomto ohledu 2. lékařská fakulta.
Pomáhá mi, že potkávám chytré a podobně nadšené lidi
AZV slaví deset let existence. Představujeme vědce a vědkyně, jejichž projekt ocenil ministr zdravotnictví: prof. Tomáš Kalina
V New Yorku jsem mívala ráda SoHo a Chelsea, dnes asi muzea
AZV slaví deset let existence. Představujeme vědce a vědkyně, jejichž projekt ocenil ministr zdravotnictví: prof. Anna Šedivá